:: دوره 21، شماره 2 - ( 6-1388 ) ::
جلد 21 شماره 2 صفحات 132-137 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه ریزنشت اپیکالی دو نوع سیلر AH26 و آپاتیت روت سیلر همراه با تهیه فضای پست به صورت فوری و تأخیری
دکتر مریم احسانی*، دکتر عباس مسگرانی، دکتر محمد سلطانی گرمابی
، ehsanimaryam@yahoo.com
چکیده:   (20787 مشاهده)

  مقایسه ریزنشت اپیکالی دو نوع سیلر AH26 و آپاتیت روت سیلر همراه با تهیه فضای پست به صورت فوری و تأخیری

 

  دکتر مریم احسانی 1 - دکتر عباس مسگرانی 1- دکتر محمد سلطانی گرمابی2

  1- استادیار گروه آموزشی اندودنتیکس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی بابل

  2- دندانپزشک

 

    چکیده

  زمینه و هدف : درمان موفق ریشه پس از آماده‌سازی کانال، بستگی به تطابق مناسب پرکردگی با دیواره‌های کانال دارد. هدف از این مطالعه مقایسه اثر تهیه فوری و تاخیری فضای پست بر سیل اپیکالی کانال، با کاربرد دو نوع سیلر AH26 و آپاتیت روت سیلر می‌باشد.

  روش بررسی: در این مطالعه تجربی– آزمایشگاهی تعداد 76 دندان قدامی تک ریشه به کار گرفته شده اند. تاج دندانها از ناحیه سرویکال قطع گردید به طوری که حداقل 12 میلی‌متر از طول ریشه باقی ماند. دندانها به طور تصادفی به چهار گروه تقسیم شدند. در هر گروه دو دندان کنترل مثبت و دو دندان کنترل منفی علاوه بر 15 دندان آزمایشی وجود داشت. تمامی دندانها به روش Step back پاکسازی و شکل‌دهی گردیدند و با روش لترالی با استفاده از گوتاپرکا و سیلر AH26 (گروه 1 و 2) و آپاتیت روت سیلر(گروه 3 و 4) پر شدند. در گروه 1 و 3 فضای پست بلافاصله با پیزوریمر تهیه گردید و چهار میلی‌متر انتهای پرکردگی باقی ماند. دندانهای گروه دو و چهار به مدت یک هفته در رطوبت 100% نگهداری شدند و سپس فضای پست مطابق روش تهیه گردید. نهایتاً تمام دندانها 72 ساعت در مرکب هندی قرار گرفتند، سپس دندانها در اسید نیتریک دمینرالیزه شدند و با قرار دادن در الکل اتیلیک جذب رطوبت صورت پذیرفت و در متیل سالیسیلات شفاف گردیدند. پس از آن به کمک استریو میکروسکوپ با بزرگنمایی 40× متصل به کامپیوتر از زوایای مختلف از دندان عکس تهیه گردید تا حد نهایی نفوذ رنگ دیده شود. عکسها توسط دو نفر به طور جداگانه بررسی و میزان نفوذ رنگ اندازه‌گیری شد. نتایج توسط آزمون Two way ANOVA و Tukey مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت.

  یافته‌ها: گروه AH26 فوری کمترین و گروه آپاتیت روت سیلر تاخیری بیشترین میزان نفوذ رنگ و نشت آپیکال را داشته اند. در مجموع بین دو روش فوری و تاخیری تهیه فضای پست، اختلاف معنی‌داری مشاهده گردید. (01/0> P ) در حالی که برای دو نوع سیلر تفاوت معنی‌داری وجود نداشت. (426/0= P )

  نتیجه‌گیری: تهیه فضای پست فوری و پیش از سفت شدن سیلر نسبت به روش تاخیری ریز نشت اپیکالی کمتری دارد. دو سیلر AH26 و آپاتیت روت سیلردر هر دو روش فوری و تاخیری از نظر ریز نشت اپیکالی تفاوتی نداشتند.

  کلید واژه‎ها: نشت اپیکالی – تهیه فضای پست – سیلر.

  وصول مقاله: 16/8/1387  اصلاح نهایی: 19/12/1387 پذیرش مقاله: 28/4/1388

  نویسنده مسئول : دکتر مریم احسانی، گروه آموزشی اندودنتیکس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی بابل

e.mail:ehsanimaryam@yahoo.com

 

واژه‌های کلیدی: نشت اپیکالی – تهیه فضای پست – سیلر.
متن کامل [PDF 250 kb]   (2536 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |


XML   English Abstract   Printدوره 21، شماره 2 - ( 6-1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها