[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: آرشيو :: In Press :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقالات :: برقراري ارتباط ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: مقالات مجله دندانپزشکی در نمایه‌های زیر ایندکس می‌شود:
:: سیاست مجله
:: راهنمای نگارش مقالات
:: تماس با ما
:: اعضای هیات تحریریه
:: راهنمای نگارش مقالات ::

  راهنمای نگارش مقالات
‌ راهنمای‌ تدوین‌ مقاله‌ برای‌ قبول‌ و درج‌ در مجله‌ دندانپزشکی‌

1- مجله دندانپزشکی جامعه اسلامی دندانپزشکان نشریه ای علمی ، پژوهشی و فرهنگی است که هدف از انتشار آن ارتقای سطح دانش و ارائه دست آوردهای پژوهشی در حوزه علوم دندانپزشکی می باشد .

2- نویسنده(گان) ملزم به ارسال تقاضای چاپ مقاله می باشند. در تقاضای مذکور باید امضای تمامی نویسندگان درج شده باشد و تعهد نمایند که مقاله را به مجله دیگری اعم از فارسی یا انگلیسی ارسال ننمایند.

3- مقالات قابل قبول عبارتند از : مقالات پژوهشی (Original article ) ، مروری ( Review article ) و گزارش مورد نادر (Case report). این مجله از چاپ مقالات ترجمه معذور است.

4- متن کامل مقاله باید به زبان فارسی و در یک روی صفحه کاغذ A4 با فاصله یک سانتی متر بین سطور تایپ شود و حد اکثر از ده صفحه تجاوز ننماید.

نویسنده (گان) تعهد می‌نمایند که پس از تاییدیه مقاله از طرف مجله ، نسخه انگلیسی مقاله را به ترتیبی که مجله اعلام می‌نماید آماده نمایند.

در هنگام تایپ مقاله رعایت موارد زیر الزامی است :

متن مقاله با فونت ( B Yagut) و سایز (11) ، چکیده فارسی با فونت B Lotus) ( و سایز (11)، رفرانسها و چکیده لاتین با فونت ( Times New Roman ) و سایز (10). ضمناً ارسال چکیده لاتین مقاله الزامی است.
5- مقاله تحقیقی باید مشتمل بر صفحات و مطالب زیر باشد :
- صفحه‌ عنوان باید : شامل‌ عنوان‌ مقاله، نام‌ و نام‌خانوادگی‌ نویسنده(گان)، سمت‌ و مرتبه‌ علمی، محل‌ خدمت، تاریخ‌ و محل‌ پژوهش، آدرس‌ کامل‌ پستی، ‌ شماره‌ تلفن‌ و پست الکترونیک نویسنده‌ مسئول‌ مقاله باشد.

- صفحه‌ دوم: چکیده‌ (حجم‌ چکیده‌ فارسی‌ و لاتین‌ بین‌ صد و پنجاه‌ تا دویست‌ و پنجاه‌ کلمه‌ می‌باشد) باید‌ حاوی‌ زمینه و هدف‌، روش‌ بررسی، یافته‌ها، نتیجه‌گیری‌ و کلید واژه‌ها می‌باشد.

- صفحه‌ سوم‌ و بعد از آن‌ می‌بایست‌ شامل‌ مقدمه، روش‌ بررسی، یافته‌ها، بحث، نتیجه‌گیری‌ و فهرست‌ منابع‌ باشد.

- جداول‌ و نمودارها باید به‌ صورت‌ سیاه‌ و سفید، با کیفیت‌ مطلوب‌ و هر کدام‌ در صفحات‌ جداگانه‌ با ذکر شماره‌ مربوطه‌ در متن‌ مقاله‌ تهیه‌ شوند.

- عکسهای‌ ارسالی‌ باید دقیق، روشن‌ و اصل‌ باشند (اسکن شده بر روی CD)
6- مقالات مروری که شامل بررسی کلی یک موضوع جدید علمی می باشد صرفاً از نویسندگانی پذیرفته می شود که تسلط کافی و سابقه طولانی در مورد موضوع خاص را دارند که با ارجاع به تعداد قابل قبولی از مقالات منتشر شده ایشان پذیرفته می شود و باید قسمتهای زیر را دارا باشد .
- چکیده مقاله مانند چکیده مقاله تحقیقی
- متن مقاله شامل مقدمه ، روش بررسی ، بحث ، نتیجه گیری ، چکیده انگلیسی مشابه چکیده فارسی آن و فهرست منابع
7- مقالات گزارش مورد باید تا حد امکان از نوادر علوم دندانپزشکی یا عوارض بسیار کمیاب بیماریهای شایع و مشتمل بر قسمتهای زیر باشد.
- چکیده شامل مقدمه، معرفی مورد و کلید واژه ها
- متن مقاله شامل مقدمه ، شرح مورد، بحث و چکیده انگلیسی مشابه چکیده فارسی آن
- در هر شماره مجله بیش از یک مقاله گزارش مورد چاپ نمی شود.
8- روش نگارش مقالات در این مجله بر مبنای اصول نگارش مقالات زیست پزشکی که بر اساس مصوبه کمیته بین المللی سردبیران مجلات علوم پزشکی در ونکوور کانادا به تصویب رسیده می باشد.

9- منابع باید قابل دستیابی از طریق PubMed و یا Google Scholar باشند.

10- ترتیب‌ شماره‌گذاری‌ منابع‌ بایستی‌ به‌ ترتیب‌ استفاده‌ از آن‌ در متن‌ مقاله‌ باشد، و بر اساس‌ دستورالعمل ‌Vancouver به‌ شرح‌ زیر تنظیم‌ گردد:

- کتاب‌

تا شش‌ نویسنده:

نام‌ خانوادگی‌ نام. عنوان‌ کتاب، شماره‌ چاپ. محل‌ نشر: ناشر؛ سال، صفحات. (نام نویسندگان با علامت "،" از یکدیگر جدا می‌شوند).

بیش‌ از شش‌ نویسنده:

بعد از نویسنده‌ ششم‌ علامت‌ (،) و بعد etal می‌آید. بقیه‌ اطلاعات‌ کتابشناسی‌ به‌ صورت‌ فوق‌ تنظیم‌ می‌گردد.

Editor - به‌ عنوان‌ نویسنده‌

پس‌ از نام‌ خانوادگی‌ و نام‌ علامت‌ کاما و سپس‌ کلمه‌editor می‌آید. بقیه‌ اطلاعات‌ کتابشناسی‌ به‌ صورت‌ فوق‌ تنظیم‌ می‌گردد.

- مجلات‌

تا شش‌ نویسنده‌

نام‌ خانوادگی‌ نام. عنوان‌ مقاله. عنوان‌ مجله‌ سال؛ دوره‌ (شماره): شماره‌ صفحات. (نام نویسندگان با علامت "،" از یکدیگر جدا می‌شوند).

- مجلات‌

بیش‌ از شش‌ نویسنده:

بعد از نویسنده‌ ششم‌ علامت‌ (،) و بعد etal. می‌آید. بقیه‌ اطلاعات‌ کتابشناسی‌ به‌ صورت‌ فوق‌ تنظیم‌ می‌گردد.

- سازمان‌ به‌ عنوان‌ نویسنده‌ یا ناشر

چنانچه‌ در معرفی‌ کتاب‌ و یا مجله‌ سازمان‌ به‌ عنوان‌ نویسنده‌ و یا ناشر باشد از آن‌ استفاده‌ می‌شود. بقیه‌ اطلاعات‌ کتابشناسی‌ به‌ ‌‌صورت‌ فوق‌ تنظیم‌ می‌گردد.

-پایان‌ نامه‌

نام‌ خانوادگی‌ نام. عنوان‌ پایان‌ نامه. [پایان‌ نامه] محل‌ انتشار: نام‌ دانشکده‌ و دانشگاه؛ سال.

 
استناد به منابع الکترونیکی
- استناد به مقاله روی CD

  نام نویسنده(گان) یا شرح پدیدآور (نقطه، یک فاصله) مخفف عنوان نشریه(رعایت فاصله) نوع رسانه{ذکر نوع رسانه در فارسی[ نشریه روی دیسک فشرده] در انگلیسی [Serial on CD -ROM ] } سال نشر(نقطه ویرگول) دوره (دو نقطه) صفحات (نقطه).
- استناد به کتاب الکترونیکی روی دیسک فشرده
نام نویسنده(گان) یا شرح پدیدآور (نقطه، یک فاصله) عنوان (یک فاصله) نوع رسانه { در فارسی [ کتاب روی دیسک فشرده] در انگلیسی [ Book on CD-ROM ] } شرح ویرایش (نقطه ، یک فاصله) محل نشر (دونقطه، یک فاصله) ناشر ( نقطه ویرگول، یک فاصله) سال نشر (نقطه،یک فاصله).
-استناد به مقاله نشریه الکترونیکی روی اینترنت
نام نویسنده(گان) یا شرح پدیدآور مقاله(نقطه، یک فاصله) عنوان مقاله (نقطه،یک فاصله) مخفف عنوان نشریه الکترونیکی ( یک فاصله) {ذکر نوع رسانه در کروشه که در فارسی [نشریه الکترونیکی] و در انگلیسی [ Serial online ] نوشته می شود } سال نشر (و ماه نشر در صورت لزوم) نقطه ویرگول بدون فاصله) شماره جلد (بدون فاصله) شماره نشریه در پرانتز (در صورت لزوم) دو نقطه بدون رعایت فاصله شماره قابها یا صفحات در کروشه (نقطه،بدون فاصله) Available From (دو نقطه، یک فاصله) آدرس اینترنتی دسترسی(نقطه،یک فاصله) تاریخ دسترسی شامل ماه (به طور کامل) روز (ویرگول، یک فاصله) سال (نقطه).

 -استناد به وب گاه
نام نویسنده(گان) یا شرح پدیدآور (نقطه، یک فاصله) عنوان (نقطه، یک فاصله) سال نشر ( در صورت دسترس بودن (نقطه ویرگول) شماره قابها یا صفحات در داخل کروشه (نقطه، یک فاصله) Available (دو نقطه، یک فاصله) آدرس دسترسی(نقطه،یک فاصله) تاریخ دسترسی شامل ماه به طور کامل (یک فاصله) روز (ویرگول،یک فاصله) سال نشر (نقطه).
10- نویسنده(گان) می بایست جهت ارسال مقاله، به سایت مجله به نشانی www.jida.ir و به قسمت برای نویسندگان (راهنمای ارسال مقاله) مراجعه نمایند. ضمناً به منظور اطلاع از مراحل داوری و نتایج حاصل از آن می‌توانند از طریق همان برنامه پیگیری و یا با تلفن 88908652 تماس حاصل فرمایند.

11- با در نظرگرفتن این اصل که انجام تحقیق مستلزم کار گروهی است، باید با دقت کامل نسبت به درج نام و نام خانوادگی محققان به ترتیب سهم مشارکت اقدام گردد. مسئولیت حقوقی عدم درج نام و نام خانوادگی سایر محققان در مقالات برعهده نویسنده اول می باشد.
12- رعایت موازین اخلاق پزشکی، گمنام ماندن بیمار و حفظ اسرار وی از جمله مواردی است که می بایست به عنوان یک اصل درنظر گرفته شود. در این ارتباط کد حفاظت از آزمودنیهای انسانی که برگرفته از بیانیه هلسینکی است باید مورد توجه قرار گیرد.
13- مقالاتی که دارای تصاویر رنگی می باشند، در صورت لزوم و تایید داوران، با تقبل هزینه چاپ از طرف نویسنده به صورت رنگی چاپ می شود.
14- نویسنده(گان) باید همه وابستگیهایی را که ممکن است به عنوان احتمال ایجاد تعارض منافع تلقی شود بیان نمایند.
15- نویسنده(گان) باید به این نکته توجه نمایند که پس از ارسال مقاله کلیه حقوق مترتب بر آن متعلق به این مجله می باشد و دفتر مجله در ویراستاری، درج و یا عدم درج مقالات آزاد است و مقالات دریافتی مسترد نخواهد شد.
16- مقاله پس از دریافت و اعلام وصول جهت ارزیابی برای داوران ارسال می گردد، در مراحل بعد مقاله توسط نویسنده مسئول اصلاح و پس از آن در هیئت تحریریه تایید و به ترتیب تاریخ آماده شدن در مجله چاپ می شود. مسئولیت صحت و سقم مطالب به عهده نویسنده(گان) می باشد.
17- مقالات باید به زبان فارسی روان و با رعایت اصول نگارش مورد قبول این نشریه نوشته شوند و از به کار گیری کلمات خارجی که معادل مناسبی در زبان فارسی دارند اجتناب شود.

18- نویسنده مسئول ملزم می‌باشد نام و نام خانوادگی، نام گروه آموزشی، نام دانشکده و دانشگاه محل کار تمامی نویسندگان را که در نگارش مقاله نقش داشته‌اند به طور کامل و با رعایت ترتیب مورد تایید نویسندگان مقاله مرقوم فرماید، ضمن آنکه اکیداً توصیه می‌شود که نویسنده مسئول ایمیل آدرس دانشگاهی خویش را ارسال نماید.

19- برای نویسنده مسئول هر مقاله، به تعداد نویسندگان، از مجله حاوی مقاله مورد نظر ارسال می گردد.
20- عدم پاسخ نویسنده به درخواست مجله در هر یک از مراحل داوری، بیش از یک ماه به منزله انصراف تلقی می‌شود و مقاله از دستور کار خارج می‌گردد.

21- مطالعات کارآزمایی بالینی بایستی در مرکز ثبت کارآزمایی‌های بالینی ایران ( www.IRCT.ir ) هم ثبت شوند، در غیر این صورت دفتر مجله از چاپ آن معذور می‌باشد.

22- نویسنده(گان) موظفند منابع مورد استفاده به زبان فارسی را به انگلیسی ترجمه نمایند. در تنظیم اطلاعات کتابشناسی، باید عنوان مقاله در کروشه قرار گیرد و در انتها کلمه (Persian) افزوده گردد که مشخص شود اصل مقاله به زبان فارسی است.

 
 

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 17624 بار   |   دفعات چاپ: 2734 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 635 بار   |   0 نظر
مجله دندانپزشکی جامعه اسلامی دندانپزشکان Journal of Islamic Dental Association of Iran

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 Unported License which allows users to read, copy, distribute and make derivative works for non-commercial purposes from the material, as long as the author of the original work is cited properly

Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 41 queries by YEKTAWEB 4341